Giulietta Masina stvárnila najslávnejšie úlohy vo Felliniho filmoch

22.02.2016 Celý región

San Giorgio di Piano/Bratislava 21. februára (TASR) – Talianska herečka Giulietta Masina by sa v pondelok 22. februára dožila 95 rokov.

Drobná dáma s podmanivými detskými očami a odzbrojujúcim úsmevom bola manželkou a múzou slávneho talianskeho filmového režiséra Federica Felliniho. Zažiarila v jeho legendárnych filmoch, ako sú Cesta (1954), Giulietta a duchovia (1965) alebo Ginger a Fred (1986). Slovenským divákom je známa aj z kultovej rozprávky Perinbaba (1985).

Giulietta Masina sa narodila 22. februára 1921 v San Giorgio di Piano neďaleko talianskeho mesta Bologna. Detstvo a mladosť prežila u tety v Ríme, kde začala študovať literatúru na miestnej univerzite. Od detstva túžila po kariére divadelnej herečky, uspokojenie svojich ambícii našla ako členka univerzitného dramatického súboru. Po ukončení štúdií krátko vyučovala na gymnáziu a v roku 1942 začala pracovať v rozhlase. O rok neskôr sa dostala do povedomia vďaka úlohe Palliny, ktorej prepožičala svoj charakteristický hlas v rozhlasovom komediálnom seriáli Cico a Pallina. Autorom jeho scenárov bol mladý Federico Fellini. Ich pracovný vzťah prerástol do lásky a pár sa v roku 1943 zosobášil.

Na striebornom plátne sa herečka prvýkrát predstavila vo vojnovej dráme Paisa (1946). Jej pravým debutom sa však stala snímka Senza pieta (Bez milosrdenstva, 1948), ktorá jej priniesla slávu na poli talianskeho filmového neba. Nasledovala úloha vo Felliniho debute (spoluréžia s A. Lattuadom) s názvom Luci del varieta (Svetlá varieté, 1950) a dráma The Greatest Love (Europa '51, 1952) režiséra Roberta Rosselliniho.

Vo filmoch svojho manžela vytvorila Giulietta Masina obdivuhodné tragikomické portréty žien zmietaných osudom, zraňovaných, nešťastných a zúfalých, ale večne túžiacich po šťastí a láske. Fellini jej zveril hlavnú úlohu v nadčasovej existenciálnej dráme La Strada (Cesta, 1954), v ktorej si zahrala pokornú Gelsominu, ktorú chudobná matka predá surovému potulnému artistovi. Film získal Oscara ako najlepší zahraničný film (1957) a Masina bola nominovaná na cenu BAFTA v kategórii Najlepšia zahraničná herečka (1956). Na rovnaké ocenenie bola nominovaná aj druhýkrát (1959) za snímku Le Notti di Cabiria (Cabiriine noci, 1957), za ktorú zároveň získala hlavnú ženskú hereckú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) vo francúzskom Cannes (1957). Naivných ilúzií sa po prekonaní manželskej krízy musela zbaviť jej hrdinka, podvádzaná manželka Giulietta, v ďalšom Felliniho filme Giulietta degli spiriti (Giulietta a duchovia, 1965). V roku 1985 si talianska herečka zahrala v československej rozprávke Perinbaba (1985), do ktorej ju obsadil režisér a Felliniho obdivovateľ Juraj Jakubisko.

Zmysel života našla Masina na niekoľko rokov v aktívnej práci pre organizáciu UNICEF na pomoc deťom tretieho sveta a vyše desať rokov viedla v rozhlase vlastnú literárnu reláciu. Potom ju ešte bolo vidno po boku hviezdneho Marcella Mastroianniho v poetickej komédii Ginger and Fred (1986).

Giulietta Masina zomrela 23. marca 1994 v talianskom Ríme vo veku 73 rokov. Len o necelých päť mesiacov prežila svojho manžela, Federico Fellini zomrel 31. októbra 1993. Pochovaní sú vedľa seba vo Felliniho rodnom meste Rimini, kde ich hrobku ozdobil Arnaldo Pomodoro skulptúrou v tvare korábu.

Okrem vyššie spomenutých ocenení získala herečka štyrikrát taliansku Striebornú stuhu (Silver Ribbon), dvakrát za najlepšiu herečku a dvakrát za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.
 
 
 

Vyberte región

mark